تور مشهد | سفر مشهد | تور لحظه آخري مشهد
تور مشهد لحظه آخري – تور مشهد قطار – تور مشهد با هواپيما – تور مشهد ارزان – تور مشهد زميني – بازارهاي مشهد – ديدنيهاي مشهد

حرم

آداب و رسوم مشهد

فرهنگ مردم خراسان رضوي در اكثريت مناطق استان همان فرهنگ مردم ايران است البته كمي در جزئيات در شمال و جنوب و در بين ترك و كرد تفاوتهايي دارد كه قابل تامل نيست. خراسان رضوي محل زندگي اقوام گوناگوني است كه به رغم تفاوتهاي نژادي و فرهنگي ، به واسطه رشته محكمي از عوامل پايداري چون دين و مليت با هم متحدند .

گرچه آنها در جمع خود به زبان و لهجه مادري سخن مي گويند و به آداب و رسوم نياكان خويش پايبندند اما همواره از اينكه مسلمان و ايراني هستند به خود مي بالند . يكي از دلايل تنوع چشمگير ساكنان خراسان رضوي ،كوچ اختياري و يا اجباري به سرزمين وسيع و حاصلخيز بوده است . در سفري از شمال به جنوب خراسان رضوي تنوع نژادي و گوناگوني گويش مردمان آن نواحي را به روشني مي بينيم . از جمله ويژگيهاي فرهنگي مردم خراسان رضوي ، علاقه به موسيقي بومي است كه در جشنها و مراسم اجرا مي شود.

موسيقي بومي, لباس محلي خراسان,آداب و رسوم ماه محرم

با پراكندگي طوايف در استان خراسان رضوي ، شيوه هاي اجراي موسيقي نيز متنوع است . موسيقي كردهاي شمال خراسان رضوي ، تركمنها ، بلوچها و شرق خراسان رضوي هريك به تنهايي حائز اهميت است .به طور كلي آلات موسيقي خراسان رضوي عبارتند از ، دوتار ، سرنا، دهل ، دپ، قشمه، كمانچه وني . بلوچها نيز در نواختن ساز قيچك از مهارت خاصي برخورداند .

بلوچها بيشتر در شرق و جنوب خراسان رضوي مستقرند و به فعاليتهاي كشاورزي و دامداري مشغولند ، آنهامسلمان و غالبا اهل سنت هستند . مردان و زنان بلوچ نيز در استفاده از پوشاك سنتي خويش اصرار مي ورزند . زنان بلوچ علاوه بر به كار گيري پارچه هاي گلدار ، در تهيه پوشاك سنتي خويش از هنر سوزن دوزي استفاده مي كنند . گلدوزي ساده دور يقه ، آستين و جليقه زنان و قيطان دوزي لباس تقريبا در ميان عشاير و روستانشينان تمام نقاط خراسان رضوي رايج است .

طوايف و گروههاي ديگر در تركيب جمعيتي استان خراسان رضوي عبارتند از :

عربها در جنوب خراسان رضوي ، اسماعيليان در حوالي بيرجند ونيشابور ، بختياريها در نوخندان درگز ، هزاره ها در شمال و شرق خراسان رضوي ، تاجيكها در شرق خراان و مشهد ، حيدري ها در تربت حيدريه و جنوب خراسان رضوي و سيستانيها در شرق و جنوب خراسان رضوي.

اغلب مهاجرتهاي داخلي استان منحصر به كوچ روستاييان به مراكز شهري است . شهر مشهد تقريبا از تمامي نقاط ايران و برخي كشورهاي ديگر از جمله عراق و افغانستان مهاجر پذيرفته است . در شمالي ترين نواحي خراسان رضوي ، تركمنها زندگي مي كنند ، آنها مسلمان و اهل سنت هستند و به زباي تركي و به لهجه تركمني تكلم مي كنند و بيشتر به كارهاي كشاورزي ، دامداري و بافت قاليچه مشغولند . پوشاك مردان وزنان تركمن بسيار ظريف وزيباست .زيور آلات خاص تركمن ها برزيبايي پوشاك زنانه مي افزايد .

موسيقي بومي, لباس محلي خراسان,آداب و رسوم ماه محرم

كردها و تركها در منطقه وسيعي از نواحي شمال خراسان رضوي زندگي مي كنند . تعدادهر يك از اين دو گروه بسار بيشتر از تركمنهاست . مذهب اين اقوام ، شيعه اثني عشري است و به زبانهاي تركي و كردي تكلم مي كنند . تركيب جمعيتي شهرهاي بجنورد ، شيروان ، قوچان ، اسفراين ، درگز و كلات علاوه برفارسي زبانان از اين دو گروه شكل گرفته است . در اين مناطق پوشاك مردان و زنان از ويژگيهاي خاصي بر خوردار است كه آن را از بقيه نقاط خراسان رضوي متمايز ساخته است ظريفتيرين پارچه هاي ابريشمي در كارگاههاي سنتي زاوين كلات بافته مي شود . به كارگيري رنگهاي قرمز ، زرد، صورتي و سورمه اي در اين پارچه ها ، پوشاك محلي تركمنها ، كردها و تركها را به يك اثرهنري بديع مبدل ساخته است

آداب و رسوم ماه محرم در مشهد مقدس
مراسم و سنت‌ها پيرامون حادثه عاشورا و عزاداري امام حسين(ع) يك سري سنت‌ها و مراسم ميان مردم معمول است كه در طول سال و اغلب در دو ماه محرم و صفر و به ويژه در دهه عاشورا به آن عمل مي‌شود. آداب و سنن در مناطق مختلف جهان و حتي در شهرهاي مختلف ايران نيز متفاوت و متنوع است. سنت‌هاي رايج، گاهي پشتوانه‌اي ديني دارد و متكي به روايات و مستند به فقه و حديث است، و برخي هم از ابداعات و ساخته‌هاي مردم و تقليدهاي بي‌اساس است.

برخي از روايات مستند به فقه و حديث از اين قرار است: عزاداري و گريه بر امام حسين(ع)، نوحه‌خواني و مرثيه‌خواني، سينه‌زني ، برپايي مجالس در تكيه‌ها، حسينيه‌ها، خانه‌ها و مساجد، تشكيل هيئت‌ها در ايام محرم، نذر و احسان و صدقه و اطعام مردم براي سيدالشهدا، سقايي و چاي و آب و شربت دادن به مردم، ساختن حسينيه و تكيه، ياد حسين(ع) هنگام نوشيدن آب، پوشيدن لباس سياه، سياه پوش كردن اماكن و گذرگاه‌ها و مساجد و حسينيه‌ها، راه انداختن دسته‌هاي عزاداري در خيابان‌ها، برپايي مراسم شام غريبان، برگزاري مجالس مقتل‌خواني و زيارت عاشورا، نذر براي آوردن كودكان خردسال به ياد علي‌اصغر(ع) در دسته‌هاي عزاداري، علامت‌ها و نخل‌ها، پختن آش نذري و سفره انداختن و اطعام عزاداران، زيارت رفتن، گراميداشت اربعين امام حسين(ع)، سر برهنه و پاي برهنه بودن در عزاي حسيني به ويژه عاشورا و اربعين.

موسيقي بومي, لباس محلي خراسان,آداب و رسوم ماه محرم

عزاداري سنتي
شيوه‌اي كه نسبت به زنده نگه داشتن ياد حادثه عاشورا و حماسه حسيني از ديرباز مطرح بوده و جنبه مردمي يافته است. اين شيوه شامل مرثيه‌سرايي، نوحه‌خواني، گريستن و گرياندن، تشكيل هيئت‌ها و دسته‌هاي سوگواري، سينه‌زني، ذكر مصيبت، مجالس وعظ و روضه‌خواني و… است. اين گونه شيوه‌ها چون با روح و جان و عاطفه ي شيعه آميخته است، هر چه بيشتر به آن رنگ مردمي مي‌بخشد و عامل جذب و تجمع و تشكل انبوه شيفتگان اهل‌بيت(ع) مي‌گردد.

آغاز محرم در مشهد مقدس
هر سال با حلول ماه عزا و ماتم و در شب اول ماه محرم، در كنار همه ي تكايا و مساجد، مراسم باشكوهي در مهديه مشهدالرضا(ع) با حضور پيشكسوتان، مداحان، و اقشار مختلف مردم برگزار مي‌گردد. در اين شب پيشكسوتان و مداحان قديمي اهل بيت(ع) شروع محرم را با اين شعر اعلام مي‌نمايند:

محرم آمد و عيشم عزا شد
حسينم وارد كرب و بلا شد

سپس مراسم سينه‌زني و نوحه‌خواني و پس از سخن‌راني انجام مي‌شود و در پايان از محل موقوفاتي كه از طرف خيرين در نظر گرفته شده مدعوين با صرف شام پذيرايي مي‌شوند.

مختصري از چگونگي وقف
وقف، نوعي صدقه جاريه است كه براي درازمدت، عموم مردم از آن بهره‌مند مي‌شوند و حتي پس از فوت واقف نيز، ثواب آن به روح او مي‌رسد. همواره افراد متمكن براي باقي گذاشتن خيرات، اقدام به وقف مي‌كردند و از همين رهگذر، مساجد، مدرسه‌ها، تكيه‌ها، آب انبارها، كتاب‌ها، بيمارستان ها و امور خيريه بسيار پديد مي آيد.

علاقه‌مندان به اهل بيت(ع) و ائمه(ع)، به ويژه محبان سيدالشهدا(ع) مال و املاك بسياري را در طول تاريخ براساس اين سنت حسنه، وقف اباعبدالله(ع) كرده‌اند كه درآمد حاصله از اين املاك صرف امام حسين(ع) و برپايي مجالس عزاي حسيني، نوحه‌خواني، بنا و تعمير حرم‌ها و بقاع متبركه، زاير و خدام آن حضرت، كمك به بينوايان و اطعام مستمندان و محرومان مي‌شود.

موقوفات امام حسين(ع) بودجه مردمي عظيمي است كه هميشه و همه جا پشتوانه زنده نگه داشتن نام و ياد عاشورا و اهل‌بيت(ع) بوده است. به بركت مجالس حسيني و تبليغات ديني كه در آن‌ها مي‌شود، اسلام و احكام الهي زنده مي‌ماند و جانبازي‌ها و ايثارگري‌ها حسين بن علي(ع) و يارانش، به مردم درس عزت و آزادگي مي‌دهد. و همين فرهنگ، سبب پديد آمدن مدرسه‌هاي عظيم و كتابخانه‌هاي غني و مساجد و حسينيه‌ها و مراسم پرشكوه گشته است.

در آنچه به موقوفات اباعبدالله(ع) و عاشورا مربوط مي‌شود، نكات جالبي وجود دارد كه مشاركت مردمي را در هزينه اقامه مجالس عزا براي آن حضرت مي‌رساند. امروز هم در شهر مشهد، افراد خير و نيكوكار موقوفات فراواني را تقديم به ساحت اهل بيت عليهم السلام، علي الخصوص حضرت امام حسين(ع) و حضرت امام رضا(ع) مي كنند

روز اول محرم معمولا در برخي از حسينيه و تكايا رسم بر اين است كه در دهه اول محرم و دهه آخر صفر، سه نوبت مجلس روضه خواني برگزار مي‌شود. صبح‌ها بعد از نماز صبح، عصرها تا نزديك غروب و شب‌ها بعد از نماز مغرب و عشا. قبل از شروع سخن‌راني، نخست ذكر مصيبت اجراء گرديده، سپس يك يا دو نفر از وعاظ كه ممكن است از ديگر شهرها و مشهد دعوت شده باشند، به مناسبت، روضه مي‌‌خوانند و پس از آن با گستردن سفره، مدعوين اطعام مي‌شوند.

امتیاز:
بازدید: 142
برچسب:
:
[ 1396/5/23  ] [ ۱۴ ] [ mashhad-travel1 ] [ ]

حرم امام رضا (ع) در مشهد مقدس

آرامگاه امام رضا (ع) در مشهد يكي از معروف‌ترين بناهاي مذهبي ساخته شده در ايران است؛ بنايي كه با برخورداري از متنوع‌ترين ويژگي‌ها و عناصر معماري ايراني – اسلامي، هر ساله پذيراي ميليون‌ها زائر و گردشگر است و تا به امروز بارها مورد بازسازي و توسعه قرار گرفته است.

مشهد كه در ابتدا روستاي كوچكي بود، در خاك توس و در دهكده سناباد بنا شد. اين مكان با دفن هارون الرشيد در آن اهميت يافت و به “بقعه هارونيه” شهرت يافت. پس از دفن هارون، به دستور مأمون آرامگاهي به سبك معماري خراساني در اطراف قبر ساخته مي‌شود.

امام رضا (ع) پيش از سفر به مرو، اين مكان را به عنوان محل دفن خود به همراهانش نشان داد. پس از شهادت امام در توس، پيكر او را در همين بقعه به خاك سپردند و نام آنجا به “مشهدالرضا” تغيير كرد. تا زمان ظهور سربداران، قبر هارون‌الرشيد در پايين قبر امام قابل رؤيت بود، اما سربداران صورت قبر هارون را محو كردند.

چه كسي اولين گنبد حرم را ساخت؟

پس از شهادت امام، او را در قسمت بالاي قبر هارون‌الرشيد دفن كردند. اين بقعه در دوران سامانيان، ديالمه و غزنويان بارها مورد تعمير و افزودن تزيينات قرار گرفت، اما نخستين گنبد بر روي حرم امام رضا در دوران حكومت سلطان سنجر سلجوقي بر فراز قبر ايشان نصب شد. جنس اين گنبد از كاشي و داراي مقرنس‌هاي آيينه‌كاري شده بود كه تا به امروز هم به جا مانده است. سلطان محمد خوارزمشاه نيز از كساني بود كه حرم را با مرغوب‌ترين كاشي‌هاي آن زمان تزيين كرد و دستور داد دو محراب به حرم اضافه كنند. مناره گنبد در دوره غزنويان و به دستور ابن معتز حاكم شيراز بنا شد.

صحن عتيق و سردر ايوان ساعت حرم امام رضا(ع) – در دوره قاجار سال ۱۳۰۹ق

طبق اسناد به جا مانده از مورخان دوره‌هاي مختلف، حرم امام رضا (ع) از معدود بناهايي بود كه در حمله مغولان به ايران تخريب نشد و تنها آسيب‌هاي جزئي به آن وارد شد. مغولان با اينكه با حمله به خراسان، شهر را غارت كرده و مردم را به قتل رساندند، اما پس از غارت اموال حرم، به بناي اصلي آن آسيبي نرساندند. آسيب‌هاي جزئي حاصل از حمله مغول بعدها در دوره‌هاي مختلف ترميم شد.

شكوه هنرهاي هنرمندان ايراني در آرامگاه امام هشتم

دوران تيموريان از دوره‌هاي درخشان معماري حرم امام رضا است. در آن دوران به دستور همسر شاهرخ تيموري، مسجد گوهرشاد، يكي از زيباترين و معروف‌ترين مساجد اسلام، توسط هنرمندان و معماران ايراني در سمت قبله حرم و صحن جنوبي آن ساخته شد. به عقيده بسياري از كارشناسان مسجد گوهرشاد به لحاظ فرم و معماري در جهان اسلام بي نظير است. كتيبه‌هاي ورودي مسجد گوهرشاد در هيچ كجاي جهان اسلام نظير ندارد.

اين مسجد با ايوان‌هاي ‌بلند و طاق‌هاي خوش نقش و كاشيكاري‌هاي نفيس از زيباترين مساجد ساخته شده در ايران است. معمار اين مسجد قوام‌الدين شيرازي است. مدرسه پريزاد، مدرسه دودر و مدرسه بالاسر نيز در همين دوران به مجموعه حرم اضافه شدند. در زمان نادر شاه افشار ايوان صحن تيموري طلاكاري شد و نقاشي ديوارهاي حرم را تجديد كردند.

پس از به قدرت رسيدن صفويان و رسمي شدن مذهب شيعه در ايران، بر شكوه و عظمت حرم افزوده شد. شاه تهماسب، شاه عباس و شاه سليمان صفوي، از پادشاهاني بودند كه در بازسازي و توسعه حرم نقش داشتند. شاه تهماسب مناره‌هاي حرم را بازسازي و طلاكاري كرد و به دستور او خشت‌هاي كاشي روي گنبد را به طلا تبديل كردند. اين گنبد با روكش طلا همان گنبدي است كه هم‌اكنون در نماي بيروني وجود دارد. علاوه بر اين، ايوان اميرعلي شير و گلدسته كنار گنبد را هم طلاكاري كرد.

كمال‌الدين محمدو يزدي، از معماران معروف آن دوره به دستور شاه عباس روكشي از مس و طلا بر گنبد ساخت. همچنين در اين دوران متن كتيبه گنبد به دست عليرضا عباسي خوشنويس و با حروف طلايي بر زمينه فيروزه‌اي به خط ثلث نوشته شد. از ديگر تحولات حرم در اين دوره مي‌توان به توسعه صحن عتيق، احداث ايوان شمالي و اطاق‌ها، غرفه‌ها، سردرها، و ايوانهاي شرقي و غربي آن، ايجاد رواق توحيدخانه و نيز گنبد الله وردي‌خان اشاره كرد.

نماي سقاخانه و فضاي داخلي صحن عتيق حرم امام رضا(ع) – دوره قاجار سال ۱۲۷۵ق

در دوران قاجاريه هم به حرم امام رضا (ع) توجه ويژه‌اي شده و سومين ضريح در دوران حكومت فتحعلي‌شاه ساخته شد. بناي صحن آزادي مربوط به اين دوره است. در اين عهد، ايوان غربي صحن آزادي به طلا آراسته و به ايوان ناصري معروف شد. در همين دوران، كاشي‌كاري و تزيينات صحن آزادي انجام شد. علاوه بر اين، در سال ۱۲۷۵ هجري قمري، قائم مقام نوري اقدام به آينه‌كاري روضه منوره كرد و در همين دوره بود كه رواق‌هاي توحيدخانه، دارالحفاظ و دارالسياره نيز آينه‌كاري شدند. در دوران پهلوي دوم نيز تعميراتي در حرم انجام شد، اما بخش بزرگي از توسعه حرم امام رضا (ع)، پس از پيروزي انقلاب صورت گرفت.

ضريح به بخش دربرگيرنده‌ي قبر امام گفته مي‌شود كه زائران از پشت آن قبر امام را زيارت مي‌كنند. از ابتدا ضريح در مركز بناي حرم نبود، بلكه در سمت چپ آن قرار داشت. در دوره‌هاي گذشته ضريح‌هاي مختلفي روي مزار نصب شد. اولين ضريح در حرم امام رضا كه از جنس چوب و طلا بود در زمان شاه تهماسب صفوي و در سال ۹۵۷ هجري قمري نصب شد كه بر روي كتيبه‌هاي آن سوره “هل اتي” به خط ثلث نوشته شده بود. دومين ضريح از جنس فولاد مرصع بود كه در سال ۱۱۶۰ به دستور شاهرخ ميرزا نوه نادر شاه افشار ساخته و نصب شد. اين ضريح تا به امروز در حرم نگه‌داري مي‌شود.

سومين ضريح حرم امام رضا (ع) در سال ۱۲۳۸ هجري قمري و در زمان فتحعلي‌شاه قاجار از جنس فولاد ساخته و بر روي ضريح دوم نصب شد. اين ضريح داراي ورقه‌هاي طلاكوب و طوق‌هاي طلاي جواهر نشان بود و بر روي آن سوره “هل اتي” و “يس” به خط ثلث نوشته شده‌است. اين ضريح در سال ۱۳۳۸ هجري شمسي به علت پوسيدگي پايه‌هايش به موزه آستان قدس رضوي انتقال داده شد و چهارمين ضريح از جنس طلا و نقره در سال ۱۳۳۸ شمسي به جاي آن نصب شد. اين ضريح توسط حاج محمدتقي ذوفن اصفهاني و با استفاده از مصالحي چون نقره، طلا، آهن، مفرغ و چوب گردو ساخته شد.

نماي ضريح فولادي حرم امام رضا (ع) – سال ۱۳۱۵

پنجمين ضريح حرم امام رضا (ع) پس از يك برگزاري يك مسابقه هنري بين هنرمندان ايراني انتخاب شد. طرح انتخاب شده از محمود فرشچيان، هنرمند و مينياتوريست ايراني بود. در اين ضريح علاوه بر توجه به مباني هنر اصيل ايران اسلامي، نمادهايي از معماري دوره‌هاي پيشين را نيز ديده مي‌شود. ساخت اين ضريح از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۹ طول كشيد و آن را از فولاد و چوب گردو ساختند. در چهار جهت آن ۱۴ محراب به نشان چهارده معصوم كه همگي به يك محراب بزرگ‌تر كه آن نيز به كلمه “الله” ختم مي‌شود، قرار دارد.

ساخت پنجمين ضريح حرم امام رضا (ع) از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۹ طول كشيد

قلمزني اين ضريح توسط استاد خدادادزاده اصفهاني انجام شد.دو سوره “يس” و “هل اتي”، در بالاي ضريح مطهر امام رضا (ع) به صورت كتيبه دور تا دور ضريح نوشته شده است. هر دو كتيبه و ديگر خطوط بيروني و داخلي ضريح مطهر كه مشتمل بر آياتي از قرآن و اسماء‌الحسني است توسط استاد موحد خوشنويسي شده است. در پوشش داخلي ضريح پنجم براي اولين بار از هنر خاتم‌كاري استفاده شد.

گنبد حرم امام رضا (ع)

نخستين گنبد حرم امام رضا (ع) در آغاز قرن ششم هجري و توسط سلطان سنجر سلجوقي از كاشي ساخته شد. اين گنبد بارها مورد بازسازي و تعمير قرار گرفت. گنبد حرم از آجر ساخته شده، و سپس روي آن را با الواح مسي، كه روكشي از طلا دارد پوشانده‎اند. تذهيب اين گنبد براي آخرين بار در سال ۱۰۱۰ تا ۱۰۱۶، در زمان شاه عباس صورت گرفته، و به طوري كه از گفته‎هاي محققان برمي‎آيد، رويه و سطح اين گنبد پيش از آن كاشي‎كاري بوده است.

نخستين گنبد حرم امام رضا (ع) در آغاز قرن ششم هجري ساخته شد

گنبد طلاي حرم امام رضا (ع) داراي دو پوشش در سقف حرم و بالاي آن است. پوشش سقف كه به صورت مقعر و مقرنس است به نام “قبه” شناخته مي‌شود. كتيبه‌هايي كه در اطراف گنبد وجود دارند كه از نكات جالب آن اشاره به ماجراي پياده رفتن شاه عباس صفوي از اصفهان به مشهد است كه به خط ثلث توسط عليرضا عباسي نوشته شده است.

مناره‌هاي حرم امام رضا (ع)

مناره به معناي جاي نور و روشنايي است و در معماري به بنايي گفته مي‌شود كه بر فراز ايوان اصلي مساجد، زيارتگاه‌ها و مدارس ديني مي‌ساختند و بر بلنداي آن اذان مي‌گفتند و يا به اطراف نور مي‌انداختند. اين بنا علاوه بر اين ويژگي، محلي براي هدايت مسافران بود.

مناره با روكش طلا در بناهاي حرم امام رضا (ع)

در حرم دو مناره با روكش طلا وجود دارد كه يكي از آن‌ها نزديك گنبد و ديگري مقابل آن و در قسمت بالاي ايوان عباسي (صحن انقلاب) واقع شده است. مناره نزديك گنبد در زمان ساخت گنبد بنا شده، اما مناره دوم از آثار دوره نادري است. از نكات قابل توجه معماري مناره‌ها اين است كه با وجود فاصله‌ي زيادي كه با يكديگر دارند، وقتي كسي از سمت جنوب اماكن متبركه و خيابان امام رضا به سمت حرم مي‌آيد، چنين مي‌پندارد كه گنبد ميان دو مناره قرار گرفته است.

ايوان‌هاي حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع) داراي چند ايوان است كه نمونه‌هاي قابل توجهي در معماري ايراني – اسلامي هستند. ايوان جنوبي كه به “ايوان طلا” معروف است توسط امير‌عليشير نوايي، وزير سلطان حسين بايقرا در قرن نهم هجري ساخته شد. اين ايوان كه ۲۱ متر ارتفاع دارد از خشت‌هاي طلا ساخته شده و داراي چهار در است و سطح آن در زمان نادرشاه افشار طلاكاري شد. ايوان عباسي در زمان شاه عباس صفوي ساخته شد. ارتفاع آن ۲۲ متر است. ايوان غربي حرم نيز با ۲۴ متر از بلندترين بناهاي حرم است و بر سر در آن، ساعت بزرگي وجود دارد، به همين دليل به آن ايوان ساعت نيز گفته مي‌شود.

ايوان شرقي يا ايوان نقاره‌خانه نيز مانند ايوان غربي از دو ايوان مجزا تشكيل شده است. بر بلنداي اين بنا كه ۲۶ متر ارتفاع دارد ساختمان نقّاره‌خانه قرار دارد. نواختن نقاره، براي آگاهي از نزديك شدن پايان وقت نماز است كه در طول سال به جز ايّام محرم و صفر و ديگر ايّام سوگواري، همه روزه در دو نوبت، ۱۰ دقيقه پيش از طلوع و غروب آفتاب نواخته مي‌شود. علاوه بر آن، در شب‌هاي عيد پس از نماز مغرب و عشا و روزهاي عيد، زمان تحويل سال نو و اعلام عيد فطر و سحرهاي ماه مبارك رمضان نيز نقاره نواخته مي‌شود.

سقاخانه را در دوران سلطنت نادر شاه افشار و بين سال‌هاي ۱۱۴۴ تا ۱۱۴۵ از سنگ مرمر ساختند

سقاخانه حرم امام رضا (ع)

از بناهاي معروف حرم امام رضا (ع)، سقاخانه‌اي است كه هم‌اكنون در وسط صحن انقلاب واقع شده است. سقاخانه را در دوران سلطنت نادر شاه افشار و بين سال‌هاي ۱۱۴۴ تا ۱۱۴۵ از سنگ مرمر ساختند. استاد اسماعيل طلاكار سقفي گنبدي شكل بر روي آن ساخت و پوششي هشت‌ضلعي روي آن قرار داد و سپس آن را طلاكاري كرد. اين بنا در سال ۱۳۴۷ بازسازي شد.

صحن‌ها

هر صحن، شامل يك فضاي باز و محصور است كه رواق‌ها و ايوان‌هايي در پيرامون آن وجود دارد. مساحت مجموع صحن‌هاي حرم، ۲۲۵٬۲۲۳ متر مربع است.[۱۰] بزرگ‌ترين صحن، صحن جامع رضوي به مساحت ۶۰٬۱۸۸ متر مربع است كه در جنوب حرم قرار دارد.[۱۱] ساير صحن‌ها به شرح زير هستند:

صحن انقلاب
صحن آزادي
صحن جمهوري اسلامي
صحن قدس
صحن مسجد گوهرشاد
صحن غدير
صحن كوثر
صحن هدايت

رواق‌ها

فضاهاي مسقف و محصور در پيرامون حرم، رواق ناميده مي‌شوند. اكنون بزرگ‌ترين رواق حرم، رواق امام خميني به مساحت ۶٬۳۰۰ متر مربع است كه قبلاً صحن بوده و عمليات مسقف‌سازي آن از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ انجام شده‌است.[۱۲] هم‌چنين رواق‌هاي دارالولايه، دارالحجه و دارالاجابه از رواق‌هاي بزرگ حرم امام رضا هستند.[۱۳]


افراد صاحب نام كه در اين حرم به‌خاك سپرده شده‌اند
گذشته

هارون الرشيد (خليفه عباسي)
شيخ طبرسي (از فقهاي شيعه قرن ۶ هجري)
الله‌وردي خان (سپهسالار امپراتوري صفوي، حاكم ايالت فارس امپراتوري صفوي، باني ۳۳ پل اصفهان و مدرسه خان شيراز)
شيخ بهايي (دانشمند عصر صفوي)
حر عاملي (از فقهاي شيعه قرن ۱۱ هجري)
شيخ حسنعلي اصفهاني (معروف به نخودكي از علماي سده ۱۳ قمري شيعه)
عباس ميرزا نايب السطنه (پسر بزرگ و وليعهد فتحعلي شاه قاجار متوفي ۱۰ جمادي‌الثاني ۱۲۴۹ قمري)

معاصر

امير اسدالله علم (نخست‌وزير و وزير دربار و از رجال با نفود دورهٔ پهلوي)
حاج غلام‌حسين تبريزي(عبدخدايي) (از عالمان شيعه و امام جماعت مسجد گوهرشاد)
علامه محمد تقي جعفري
سيد عبدالله شيرازي (مرجع تقليد)
غلامرضا طبسي (خطيب شيعه)
اديب نيشابوري (شاعر)
غلامرضا قدسي (شاعر)
محمدتقي اديب نيشابوري (شاعر)
سيد عبدالكريم هاشمي‌نژاد (مجتهد و مبارز انقلاب اسلامي ايران)
سيد عزالدين حسيني زنجاني (مرجع تقليد شيعيان)
سيد محمدهادي ميلاني (مرجع تقليد شيعيان)
محمدتقي آملي (فقيه شيعه)
سيد احمد خسروشاهي (فقيه شيعه)
شيخ جعفر مجتهدي (عارف شيعه)
مجتبي قزويني خراساني (مجتهد شيعه)
هاشم قزويني (مدرس و عالم شيعه)
سيد رضا كامياب (نماينده مجلس مشهد)
علي‌اكبر نهاوندي (نويسنده و عالم شيعه)
علي فلسفي (فقيه و مجتهد شيعه)
محمدتقي شريعتي (فعال سياسي–مذهبي و پدر دكتر علي شريعتي)
عباس واعظ طبسي(توليت آستان قدس رضوي از سال ۱۳۵۹ خورشيدي تا1394

امتیاز:
بازدید: 114
برچسب:
:
[ 1396/5/23  ] [ ۱۴ ] [ mashhad-travel1 ] [ ]

در ارتباط با تورهاي مشهد بدانيم :

///// تورهاي مشهد آژانس چهارفصل همه روزه در چندين ساعت پروازي از تهران و ساير شهرهاي بزرگ كه به مشهد پرواز مستقيم دارند انجام ميگيرد.

///// مسافران تور مشهد ميتوانند نوع پرواز خود و همچنين ساعت رفت و برگشت خود را بر اساس ظرفيت پروازها به دلخواه انتخاب نمايند.

///// تورهاي مشهد آژانس چهارفصل به صورت هوايي با پروازهاي بويينگ و يا ايرباس و به صورت زميني با قطارهاي سيمرغ ، غزال و… برگزار ميشود.

///// تعداد روزهاي اقامت براي تور مشهد به دلخواه مسافرين قابل انتخاب ميباشد ولي عموما تورهاي مشهد به صورت دو شب و سه روز و يا سه شب و چهار روز از سوي مسافران تور مشهد رزرو ميشود .

/////تمامي مدارك تور مشهد مانند بليط هواپيما ، واچر هتل و … به صورت الكترونيكي صادر ميگردد . از اين رو مسافراني كه قادر به مراجعه حضوري به آژانس نيستند ميتوانند مدارك خود را از طريق فاكس ، ايميل، وايبر و.. دريافت نمايند .

///// ساعت تحويل و تخليه هتل به ترتيب ۱۴:۰۰ . ۱۲:۰۰ ميباشد . از اين رو چنانچه مسافران تور مشهد ساعت پروازي خود را خارج از اين ساعت انتخاب نمودند ميتوانند وسايل خود را به لابي هتل تحويل داده و برنامه هاي گشت شهري ، خريد ، زيارت را در زمان باقيماتده تا تحويل هتل و يا زمان پرواز در نظر بگيرند .

/////در كليه هتل هاي داخلي ارائه شناسنامه براي احراز محرميت الزاميست .

///// آژانس چهارفصل با كليه هتلهاي سه ستاره و بالاتر مشهد كه كيفيت مناسبي را براي پذيرايي از مسافران دارند همكاري دارد ، ليكن از آنجايي كه درج نام و قيمت همه هتلها مقدور نيست چنانچه براي تور مشهد خود هتل خاصي را مد نظر داشتيد و قيمت آن ذكر نشده بود ، براي اطلاع از قيمت آن هتل ميتوانيد با بخش مشهد آژانس (۰۲۱-۴۲۶۳۲) تماس حاصل نماييد.
تور مشهد هتل درويشي

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۸۰۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۲۰۰۰۰۰

تور مشهد هتل اميركبير

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۴۱۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۸۰۰۰۰

تور مشهد هتل قصر طلايي

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۷۰۰۰۰

تور مشهد هتل بشري

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۱۰۰۰۰

تور مشهد هتل طبرستان

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۵۰۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۸۰۰۰۰

تور مشهد هتل سي نور

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي اسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۱۵۰۰۰

تور مشهد هتل آپارتمان يلدا

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۴۵۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۵۵۰۰۰

تور مشهد هتل آيران

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۵۶۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۱۰۰۰۰

تور مشهد هتل تارا

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي اسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۸۶۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۳۰۰۰۰
تور مشهد هتل كوثر

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۵۲۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۸۵۰۰۰

تور مشهد هتل اپارتمان ستارگان

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تماس تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۰۰۰۰۰

تور مشهد هتل آفاق

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي اسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۰۰۰۰۰
تور مشهد هتل آپارتمان جمكران

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي اسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۰۵۰۰۰

تور مشهد هتل آپارتمان آوا

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۴۷۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۶۵۰۰۰
تورمشهد هتل اطلس

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۵۰۰۰۰
تورمشهدهتل آتي

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي اسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۵۰۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۷۵۰۰۰
تور مشهد هتل الغدير

از تهران
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان)۱۲۰۰۰۰

 

از رشت
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲ شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۷۰۰۰۰
تور مشهد هتل اميركبير

از رشت
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲ شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۵۸۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۸۰۰۰۰

تور مشهد هتل آيران

از رشت
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲ شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۶۰۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۸۵۰۰۰
تور مشهد هتل سي نور

از رشت
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲ شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي اسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) تلفني
هزينه شب اضافه (تومان) ۱۱۵۰۰۰

تور مشهد هتل آپارتمان يلدا

از رشت
به مشهد
تاريخ و ساعت رفت ۹۵-۱۱-۱۶
تاريخ و ساعت برگشت ۹۵-۱۱-۱۸
مدت اقامت ۲ شب
طريقه رفت هوايي
طريقه برگشت هوايي
آژانس مسافرتي آسمان هشتم
مدارك لازم مدارك شناسايي معتبر
خدمات آژانس رزرو بليط – رزرو هتل
قيمت از (تومان) ۵۱۰۰۰۰
هزينه شب اضافه (تومان) ۵۵۰۰۰

امتیاز:
بازدید: 130
برچسب:
:
[ 1396/5/23  ] [ ۱۴ ] [ mashhad-travel1 ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب